Kaligrafia

uncjal

W dniach 18 i 19 września 2019 zostały przeprowadzone warsztaty z kaligrafii, których adresatami byli uczniowie szkoły podstawowej. Poprowadziła je mgr Wioletta Kaczmarska-Rudnik absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. W sumie uczestniczyło w zajęcia 13 osób, które mocno się zaangażowały, by nabyć sprawność pięknego pisania.

Kaligrafia to gest, dotyk, ekspresja myśli, informacji i emocji. Pismo towarzyszy nam od zarania dziejów, umożliwiło kształtowanie się cywilizacji i kultury, było i jest wciąż nam niezbędne. Skrybowie przez wieki uszlachetniali pisany tekst staranną kaligrafią, czy to w zakonnych murach, czy na dworze króla lub papieża.

Dla młodych ludzi kaligrafia stanowi antidotum na uzależnienia XXI w. od cyfrowego świata komputerów, tabletów, telefonów. Osoby starsze również wynoszą wiele z nauki pięknego pisania: pomaga ona w trenowaniu umysłu i ciała. Zaspokaja ciekawość osób zainteresowanych światem naszych dziadków, przodków, ucząc się sposobu w jakim kiedyś pisano, nawiązujemy bardziej intymny kontakt z przeszłością.

 Kaligrafia wnosi również do naszej codzienności element medytacji, a w tym również religijnego zamyślenia – pisząc skupiamy się na słowie, na poprawnej formie liter, uspokajamy myśli, odrywamy się od chaosu, który nas otacza.

 Na dwudniowych warsztatach poznamy piękne, czytelne pismo jakim jest uncjała. Uncjałą pisano od końca II w aż do X w. po Chrystusie, charakteryzuje ją prosta, zaokrąglona forma i to, że składa się z liter majuskułowych oraz łatwość z jaką początkujący adepci kaligrafii mogą rozpocząć jej naukę.

Uncjała ma swoje źródło w kursywie rzymskiej, a stosowana była w pisaniu kodeksów, traktatów; zwłaszcza pod koniec X w. powstawały piękne, zdobione złotem manuskrypty biblijne. Podczas warsztatów nauczymy się pisania stalówką maczaną, poznamy pełen alfabet uncjalny, nauczymy się łączyć litery, słowa i zdania.